Terviseamet kutsub osalema põlevkivitööstuse mõju hindamise uuringu teabepäeval

Terviseamet kutsub kõiki huvilisi osalema 15. novembril Ida-Virumaal Narva-Jõesuus peetaval teabepäeval, mille eesmärk on tutvustada uuringut, mis käsitleb Ida-Virumaa keskkonna ja laste tervisliku seisundi omavahelisi seoseid põlevkivitööstusega.

SA Keskkonnainvesteeringute Keskuse rahastatava uuringu „Metoodika väljatöötamine ja rakendamine välisõhuseisundi ning lapseea astma ja teiste allergiahaiguste vaheliste seoste leidmiseks põlevkivitööstusest mõjutatud aladel – METRAK“ eesmärk on välja töötada metoodika, mis võimaldab hinnata keskkonna ja laste tervisliku seisundi omavahelisi seoseid põlevkivitööstusest mõjutatud aladel. Terviseameti keskkonnatervise nõuniku Märten Lukki sõnul hõlmab  uuringu metoodika välja töötamine ja rakendamine endas nii õhusaastainete kaardile kandmist, siseõhuanalüüside ja laste kliiniliste uuringute läbiviimist. Projekti on kaasatud nii keskkonnaanalüüside teostajad kui ka tervishoiuteenuse osutajad.

Teabepäev algab 15. november kell 10.30 Narva-Jõesuu Noorus Spas, teabepäevale saab registreeruda 13. novembrini  SIIN.

Päevakava:

Koolide, kohalike omavalituste ja põlevkivi ettevõtete esindajatele, kohalikele perearstidele ning teistele huvitatud osapooltele uuringu tulemuste tutvustamine.

10.30    Registreerimine ja tervituskohv

10.45     Teabepäeva avamine. Laste tervis Ida-Virumaal. Jelena Tomasova, Terviseameti peadirektori asetäitja tervisekaitse alal.

11.00     METRAKi tegevused ja eesmärgid. Hans Orru, PhD, Tartu Ülikool, Peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituut, keskkonnatervishoiu dotsent.

11.15    Õhukvaliteedi mõõtmised ja modelleerimised Ida-Virumaal. Aser Sikk, MA, Eesti Keskkonnauuringute Keskus, spetsialist.

11.45    Hingamisteede haiguste levimus Ida-Virumaa õpilaste seas, vanemate riskitunnetus ning seosed õhukvaliteediga. Hans Orru, PhD, Tartu Ülikool, Peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituut, keskkonnatervishoiu dotsent.

12.30  Kohvipaus

13:00     Lapseea astma, hingamisteede põletikud ja allergiad Ida-Virumaa õpilaste seas ning  seosed õhukvaliteediga. Kaja Julge, PhD, Tartu Ülikool, Kliinilise meditsiini instituut, lastearst-allergoloog

13:45     Arutelu ja kokkuvõte.

 


EST